Leithaberg / Neusiedler See-Hügelland
Leithagebirge (Góry Litawskie) są regionem z dużą liczbą wszechstronnych i nowoczesnych producentów wina – często z mocno biodynamicznym zacięciem. Jak żaden inni region uprawy winorośli oferuje niesłychaną różnorodność stylów wina, zarówno białych jak i czerwonych. Na zachodnim brzegu Neusiedlersee (Lake Neusiedl) powstaje legendarny Ruster Ausbruch, międzynarodowej sławy szlachetne słodkie wino deserowe, które stanowi podstawę winiarskiej tożsamości regionu.
Powierzchnia winnic
3576 ha
Główne odmiany winogron
Weissburgunder, Chardonnay, Welchriesling, Blaufränkisch, Welchriesling
Najważniejsze winiarskich miejscowości DAC Leithaberg
Jois, Winden
Najważniejsze winiarskich miejscowości DAC Leithaberg / Neusiedler See-Hügelland
Purbach, Donnerskirchen, Schützen, Oggau, Mörbisch, Großhöflein
Najważniejsze winiarskich miejscowości Neusiedlersee-Hügelland
Rust, Pöttelsdorf
Góry Litawskie (Leithagebirge) zataczają łuk wokół Jeziora Nezyderskiego wyrastając łagodnie z równinnego zachodniego brzegu jeziora. Obejmują w sumie ok. 2 tys. ha upraw.
Podglebie stanowi tu skała wapienna pokryta gnejsem i łupkami. Wierzchnią warstwę stanowią skały osadowe, przede wszystkim margle. Ten rodzaj gleby tworzy bardzo ciepłe siedlisko, pozwalające dobrze dojrzewać winogronom.
Klimat w dużej mierze kształtują ciepłe wiatry znad Panonii i Jeziora Nezyderskiego. Z drugiej strony w górnych partiach winnic często wieją chłodne wiatry z północy, wydłużające sezon wegetacyjny i praktycznie eliminujące problem szlachetnej pleśni.
Aby w pełni wykorzystać potencjał siedliska i pokazać jego specyfikę, zrzeszeni winiarze postanowili obok swej regularnej gamy win wypuszczać na rynek co roku butelki sygnowane jako Leithaberg Weiss i Leithaberg Rot. Oba rodzaje mają przede wszystkim unikać tego, co można by określić mianem „stylu międzynarodowego”. Nie mogą być przesadnie beczkowe i nadmiernie cieliste, zbyt owocowe, czy maślane. Wszystkie fermentowane są z użyciem naturalnych drożdży.
Pośród odmian białych dopuszczone są Chardonnay (Feinburgunder), Weissburgunder i Neuburger oraz – w przypadku siedlisk wokół Donnerskirchen – Grüner Veltliner. Wśród szczepów czerwonych w Leithaberg dominującą rolę odgrywa Blaufränkisch, który musi stanowić od 50 do 100 proc. kompozycji; pozostałe dopuszczone odmiany to Zweigelt, Pinot Noir i St. Laurent.
Chardonnay z Gór Litawskich może śmiało konkurować z najlepszymi burgundami.
Słynny Ausbruch z miasta bocianów Rustu to wino z botrytyzowanych winogron i jest odpowiednikiem francuskich win Sauternes czy węgierskich Tokajów Asu. Najczęściej robi się je z Welchrieslinga, ale i inne rodzaje winogron także są dopuszczalne przy produkcji Ausbrucha.