Wachau
Wachau jest dziedzictwem UNESCO ze względu nie tylko za naturalne piękna, ale i śwetnie zachowaną historyczną zabudowę. Leży w dolinie Dunaju między miastami Melk i Krems. Na 1350 ha przeważają odmiany Grüner Veltliner i Riesling, uprawiane częściowo na bardzo stromych tarasach. Powstają tu jedne z najlepszych na świecie białych win z ogromnym potencjałem leżakowania.
Najważniejsze winiarskie miejscowości regionu:
Spitz, Arnsdorf, Wösendorf, Joching, Weißenkirchen, Dürnstein, Loiben, Rossatz, Mautern.
W połowie lat osiemdziesiątych winogrodnicy ze Stowarzyszenia "Vinea Wachau Nobilis Districtus", (skrócie Vinea Wachau), zaangażowali się szczególnie w ochronę marki, jakości i promocji win z tego regionu. Wypromowali oni trzy kategorie wina – Steinfeder, Federspiel i Smaragd bazujące na naturalnym poziomie alkoholu w winie. Nazwy te mogą być używane wyłącznie przez członków stowarzyszenia. Aromatyczne, lekkie treściwe wina aż do 11,5% są nazywane "Steinfeder" (nazwa pochodzi od wysokiej, lekkiej jak piórko trawy Stipa pennata). Najczęstsza kategoria to "Federspiel", z 11,5% do 12,5% objętością alkoholu i większą koncentracją moszczu. Wreszcie "Smaragdy" to wina z późnych zbiorów, bogate i potężne o zawartości alkoholu powyżej 13%.
Wachau jest jednym z regionów gdzie powstają najbardziej ekscytujące i fascynujące austriackie wina. Przez miliony lat, Dunaj przebijał się wzgórza zbudowane z gnejsów tworząc gleby z podłożem granitu, kwarcu, skalenia i miki. Na tarasowych działkach i tych glebach produkowane są wybitnych Rieslingi. Po zakończeniu epoki lodowcowej, zwietrzałe skały utworzyły pod osłoną wzgórz lessowe gleby, na których znakomicie udaję się wielki, bogaty i wyrazisty Grüner Veltliner. . Generalnie teren jest bardzo zróżnicowany geologiczne co w połączeniu z budową tarasów w najlepszych ekspozycjach i uprawy winorośli na tych stromych zboczach przez mnichów bawarskiego klasztorów od średniowiecza, doprowadziła do spektakularnego i unikalnego krajobraz doliny Wachau.
Klimat także odgrywa tu istotną rolę, a dwa główne czynniki: chłodniejsze powietrze z zachodniego Atlantyku i kontynentalne ze wschodniej Panonii, zazębiają się z sobą. Ponadto, każda pojedynczy winnica ma swój mikroklimat, w zależności od jej położenia, nachylenia i ekspozycji, gleby, a także także takich czynników, jak np. kamiennych murków, które absorbują ciepło słoneczne w ciągu dnia. Efekty gorącego i suchego lata i ostrej zimy są wyrównane przez wpływ Dunaju i chłodne wiatry z północy. To dzięki tej subtelnej grze różnych czynników inne wina powstają w słynnych działkach (Rieden) w Spitz a inne w cieplejszych miejscach w Loibenberg (Durnstein).